Europos centro muziejus EUROPOS PARKAS

LNK Infomedis

Apie kūrinį
Kuriant šią skulptūrą dalyvavo visa Lietuva. 1999-aisiais LNK kartu su Europos parku inicijavo akciją „Atiduok Europai seną televizorių“. Vietoje kelių šimtų, kaip tikėtasi, buvo atvežta beveik 3000. Iš jų skulptorius Gintaras Karosas (g. 1968) sukūrė medžio formos labirintą, simboliškai vedantį žiūrovą tik tam tikra kryptimi, neleidžiantį rinktis, kaip kad žmonės negalėjo rinktis ir sovietmečiu. Šiuo kūriniu siekiama parodyti sovietinės ideologijos beprasmybę, kuri taip pat daugiau nei pusę amžiaus buvo transliuojama per televiziją.

Kūrinys driekiasi 3135 kv. m plote, labirinto centre guli Lenino skulptūra, atvežta iš Jurbarko. Žiūrint iš aukštai, labirintas turi aiškų medžio pavidalą – su kamienu, šakomis ir šaknimis.

2001 m. šis kūrinys Gineso rekordų agentūros (Guinness World Records) buvo pripažintas didžiausia pasaulyje skulptūra iš televizorių.
Autorius: Gintaras Karosas
Šalis: Lietuva

"Tūkstantmečių kaitą simboliškai paženklino Karoso ir LNK televizijos inicijuota akcija „Atiduok Europai seną televizorių“ – žmonės iš visos Lietuvos vežė į parką atgyvenusius „vaizduoklius“ ir už tai galėjo jame apsilankyti nemokamai. Daugiau nei 2000 įvairiausių formų aparatų buvo panaudota statant didžiausią pasaulyje kūrinį iš televizorių („LNK infomedis“, 2000; pateko į Guinnesso rekordų knygą). Iš televizorių suformuotas medžio formą primenantis labirintas funkcionuoja kaip pavergto proto metafora, atskleidžianti per šias dėžes transliuotų vaizdų ir ideologijos ryšį. Po labirinto šakas ir šaknis klaidžiojantys žiūrovai atsiduria klaustrofobiškoje aplinkoje – sienos aukštesnės už žmogų, takai gana siauri, labirinto centre guli apdaužyta betoninė Lenino skulptūra. Einant užgesusių ekranų labirintu galima patirti uždelsto veikimo efektą – net ir praradę maitinimo šaltinį, ekranai išsaugojo atspindžio galią."

Iš Laimos Kreivytės straipsnio žurnalui „Dailė“ 2012 Nr. 2

Pasiklausykime
00:00
Istorinės nuotraukos