Maršrutas „Menininkai už tvarų pasaulį“ (ilgasis)
XXI amžius tapo laikmečiu, kai tapo aišku, kad ekologijos, tvarumo, sveikos gyvensenos klausimų nebegalima ignoruoti. Susidūrus su pasaulį ištikusiomis krizėmis, kalbama apie galimus sprendimus, tačiau vis atrodo, kad ir kalbėjimo, ir pokyčių, ir veiksmų vis maža, pernelyg, apmaudžiai maža.
Mene visuomet atsispindi svarbiausios visuomenei idėjos. Šiandienos menininkai taip pat kalba apie tvarumą. Ieško tvarių sprendimų, atsakingai organizuoja savo kūrybinį procesą. Ir žinoma, perteikia aktualias idėjas.
Ukrainos menininkas Andrii Ilinskyj savo skulptūroje įkūnijo vilties, kovotojo už dieviško teisingumo atkūrimą simbolį – „Arkangelą Mykolą“. Argentiniečio Matiaso di Carlo kūrinys „Gravitacija yra svarbi“ – gilaus gamtos pajautimo ir apmąstymų rezultatas. Menininkas plieno struktūromis geba išreikšti filosofines idėjas, šiuo atveju, prancūzų filosofo Deleuze’o „klostės“ sąvoką. Lietuvių menininkas Marius Zavadskis ragina aplankyti jo „Karuselę“, o tuomet išlipti iš to „voverės rato“, kuriame daugelis sukamės, ir pažvelgti iš šono. Amerikiečių menininkė R.G. Solbert Europos parko kraštovaizdyje įspaudė sidabru žvilgančias žmonių ir gyvūnų pėdutes, su tyliu priminimu: „Ženk švelniai šia Žeme“. Lenkijos menininkas Jerzy Kedziora atkreipia dėmesį į tokią trapią, plonytę liniją, kartais skiriančią nuo prarajos, – jo skulptūros demonstruoja įspūdingus balansavimo ant lyno gebėjimus, tačiau ar taip pavyktų mums?..Nyderlandų menininkas Adri A.C.Fluiteris, pastatęs „Mažą monumentą žmogiškumui“ tikėjo, kad „meno liepsna išjudins pasaulį“, o amerikiečių kūrėja Janet Goldner skulptūrine metalo kalba užfiksavo pasaulį ištikusio blogio apraiškas, klausdama „Ar galime išgydyti?“. Lietuvių menininkas Saulius Vaitiekūnas sukūrė „Axis mundi“, akmeninę perkreiptos Žemės ašies reprezentaciją, – tai žmogaus galios pakeisti pasaulį iliustracija, tačiau deja, ne visad į gerą. Andriaus Mamontovo ir Jolitos Vaitkutės audiovizualinė instaliacija kviečia įsiklausyti, pamatyti ir apmąstyti svarbų perspėjimą – galbūt būtent čia sužinosite tai, kas neleis būti abejingu ir pastūmės imtis veiksmų mažinant žmogaus įtaką klimato kaitai.
Tai tik keletas menininkų, keletas skulptūrų, kuriomis nebyliai perteikiamos visos šios svarbios idėjos. Ir žinoma, esama daug vilties persmelktų, harmoniją, gėrį ir grožį teigiančių meno kūrinių Europos parke, kuriuos galite įtraukti į savo individualiai kuriamą maršrutą. Europos parko takeliai nuolatos skaičiuoja žingsnius lankytojų, atrandančių šiuolaikinį skulptūros, kraštovaizdžio meną, ir kartu besimėgaujančių gamtos didybe, gamtos galia nuraminti, gydyti, pakylėti.
Projektą „Profesionalaus meno ir kultūros lauko plėtra Europos parke. Menininkai už tvarų pasaulį“ finansuoja Lietuvos kultūros taryba.