Europos centro muziejus EUROPOS PARKAS

Naujienos

Europos parkas – Lietuvos kultūros paveldo vertybių sąraše

2024 06 01

2024-aisiais Europos parkas įtrauktas į Lietuvos nekilnojamųjų kultūros vertybių registrą. Tai svarbus įvykis muziejaus istorijoje. Šis išskirtinis gamtos ir meno ansamblis – tai įgyvendinta svajonė, dešimtmečių veiklos, nuolatinių pastangų rezultatas, Lietuvai bei Europai svarbus kultūros, šiuolaikinio meno ir kraštovaizdžio objektas.

Lietuvos nekilnojamųjų kultūros vertybių registre Europos parkui suteiktas unikalus objekto kodas – 48592. Vertingųjų savybių pobūdis: Dailės (lemiantis reikšmingumą svarbus); Kraštovaizdžio; Želdynų (lemiantis reikšmingumą svarbus). Daugiau informacijos paieškoje pagal pavadinimą arba unikalų nekilnojamosios kultūros vertybės numerį (48592) galima surasti https://kvr.kpd.lt/ 

Europos parkas buvo įkurtas prieš kiek daugiau nei 30 metų, kartu su Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimu. Simboliška, kad su svarbiais Lietuvos istorijos įvykiais laike sutapo anuomet dar labai jauno skulptoriaus Gintaro Karoso  (g. 1968) svajonė  – sukurti išskirtinį šiuolaikinio meno ir gamtos ansamblį. 1987-ieji metai – pati muziejaus kūrimo pradžia, vietos parkui kurti atradimas, pirmieji miško valymo darbai. Istoriniais 1991-aisiais, vienoje sutvarkytoje, ąžuolų supamoje laukymėje buvo pastatyta pirmoji skulptūra, „Europos parko simbolis“.

Kartu su nepriklausoma, laisva Lietuva, kūrėsi Europos parkas. Kasmet nuo 1993 m. vyko tarptautiniai skulptūros simpoziumai, menininkų plenerai. Pamažu vis daugiau menininkų iš viso pasaulio, tarp jų ir kai kurie žymiausi šiuolaikinio meno kūrėjai miškingose Europos parko erdvėse įkurdino savo kūrinius, įvairaus mastelio skulptūrines kompozicijas.

Šiandien Europos parkas – nacionaliniu ir tarptautiniu mastu pripažintas muziejus. Tai išskirtinė šiuolaikinio meno ekspozicija banguotame Neries slėnio meniniame kraštovaizdyje, kuris ir pats savaime yra atskiras meno kūrinys, ilgus metus formuotas skulptoriaus Gintaro Karoso. Kraštovaizdžio ir meno ekspertai, žinovai, Europos parką laiko vienu įdomiausių meno muziejų po atviru dangumi pasaulyje.

Europos parko muziejaus skulptūrų ekspozicija plyti 55 hektarų meniniame kraštovaizdyje, per kurį nutiestas pagrindinis kelias, o abipus jo raizgosi natūralių miško takelių tinklas, vedantis lankytoją per stebinantį gamtos ir meno dermės pasaulį. Pušimis ir mišriu mišku apaugusių kalvų aukštis skirtingose parko dalyse skiriasi net 30 metrų, tarp jų išsidėstę net septyni vandens telkinėliai.

Europos parko muziejus taip pat yra vieta, kur meno kalba įprasminamas Europos žemyno centras, Prancūzijos Nacionalinio geografijos instituto nustatytas 1989 m. 2008 m. Europos parkas buvo pripažintas valstybei svarbiu projektu, o už jo sukūrimą Gintarui Karosui 2006 m. įteikta Lietuvos Respublikos Nacionalinė pažangos premija.

Butauto Barausko fotografijose Denniso Oppenheimo „Krėslas-baseinas“, Solio LeWitto „Dvigubo negatyvo piramidė“, Gintaro Karoso „Vieta“, „LNK Infomedis“